Spotkanie na szczycie Śnieżnicy - Odkryj Beskid Wyspowy 2026
Wydarzenie odbyło się pod patronatem Forum Gmin Beskidu Wyspowego, Towarzystwa Miłośników Regionu Dobrzańskiego, a gospodarzem wejścia była Gmina Mszana Dolna.
O godzinie 8.00 grupa turystów wyruszyła z Przełęczy Gruszowiec, prowadzona przez przewodnika Jarosława Orła. Mimo zmiennej pogody atmosfera była pełna pozytywnej energii, a uczestnicy dzielnie pokonywali trasę.
Na szczycie odprawiono Mszę Świętą, której przewodniczył ks. Dariusz Czapnik, kapelan i dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjnego na Śnieżnicy. W kazaniu porównał górską wędrówkę do drogi wiary – wymagającej przygotowania, wytrwałości i obecności ludzi, którzy potrafią wesprzeć w trudnych momentach. Podkreślił, że tak jak zdobywa się szczyty, tak zdobywa się życie: można je wygrać lub przegrać, a liturgia zachęca, by wygrać nie tylko życie ziemskie, ale i wieczne.
Oprawę muzyczną zapewniła Kapela Kościelnioki z Olszówki, wykonując m.in. Hymn Odkrywców Beskidu Wyspowego.
Tradycyjnie ogłoszono wyniki konkursów:
- Najmłodszy uczestnik: Szymon Guzik (3 lata), Łapanów
- Najstarszy uczestnik: Bolesław Gawron (78 lat), Wieliczka
- Najdalszy zakątek Polski: Rafał Kwaśny, Jeleśnia k. Żywca
- Rodzinne odkrywanie: Grupa z Uniwersytetu III Wieku UJ w Krakowie
- Najmilsza: Beata Zdziech, Wieliczka
- Najmilszy: Krzysztof Zdziech, Wieliczka
Konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym i Gminie Mszana Dolna:
- I miejsce: Magdalena Kuczaj, Łętowe
- II miejsce: Jakub Zelek, Koszary
- III miejsce: Karol Cygal, Zawadka
Nagrody laureatom wręczyła Ewelina Dziedzina, koordynator wydarzenia z Urzędu Gminy Mszana Dolna.
Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę:
- Koła Gospodyń Wiejskich „Zagórzanki” z Kasiny Wielkiej pod kierownictwem prezes Anny Kalety – za przygotowanie pysznego poczęstunku.
- OSP Kasina Wielka z prezesem Marcinem Kaletą – za wsparcie organizacyjne i bezpieczeństwo uczestników.
- Sołtysowi Kasiny Wielkiej Adamowi Wrzecionkowi wraz ze pomocnikami – za przygotowanie miejsca wydarzenia, w tym postawienie nowego krzyża i ołtarza.
Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne wyjście z Gminą Mszana Dolna, które odbędzie się już 27 lipca 2026 r. – tym razem zdobywamy Ostrą
Organizatorzy
Zdj. Archiwum UG oraz OBW


















































