z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Kasinczanie poznali narodowe dziedzictwo

07/11/2022, dodał: Magda Polańska czytano: 1770 razy
Uczniowie klas I – III z Zespołu Placówek Oświatowych w Kasince Małej wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Wieliczki.

Jej celem było zapoznanie najmłodszych kasinczan z zabytkami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  

Po wejściu na teren kopalni okazało się, że aby móc znaleźć się w podziemiach, najpierw trzeba pokonać 64 poziomy, na miejsce każdego prowadziło 7 schodów, łatwo więc policzyć, ile stopni trzeba było pokonać – wspominają organizatorzy wyjazdu. Widok, chodniki, kolejne przejścia i ściany kopalni, które pamiętają odległe czasy, z pewnością warte jednak były włożonego wysiłku i dzieci bez marudzenia, z wielkim zainteresowaniem pokonały trasę w głąb Ziemi. Przewodnik, który oprowadzał grupę, z dużym zainteresowaniem opowiadał historię kopalni, pokazywał autentyczne urządzenia i narzędzia górnicze. Szlak turystyczny w kopalni obejmował  Szyb Daniłowicza, który łączy powierzchnię ziemi z poziomem VI kopalni na głębokości ok. 243 m. Zwiedzanie zabytkowych wyrobisk rozpoczęło się na podszybiu Szybu Daniłowicza. Nasi uczniowie podziwiali solankowe jeziora, przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Poznali dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli. Dzieci miały też okazję pobawić się w podziemiach kopalni. Punktem kulminacyjnym było spotkanie ze Skarbnikiem, który zaprosił ich do swojej siedziby. Wzięły udział w inscenizacji legendy o św. Kindze i otrzymały od Skarbnika pamiątkowe dyplomy.

W godzinach popołudniowych zmęczeni, ale szczęśliwi z głową pełną wrażeń wrócili do Kasinki, gdzie czekali już stęsknieni rodzice – dodają wychowawcy klas.

Agnieszka Kozak Stożek