z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznytransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnakoronawirusDziennik WójewództwarodoJak zatwić sprawę„Wdrożenie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Mszana Dolna”Małopolskie swietlice 2024Ogłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIZakup strojówjakości powietrzaEkointerwencja

Wieści ze szkół


Ku pamięci „Żołnierzom Wyklętym” i „Pannom Niezłomnym”

06/03/2017, dodał: Magda Polańska czytano: 4803 razy
Dnia 2 marca 2017r. w Zespole Placówek Oświatowych obchodzono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” poświęcony żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Tę niezwykle ciekawą i cenną lekcję historii, będącą świadectwem naszej pamięci o poległych rodakach, przygotowali gimnazjaliści pod kierunkiem Joanny Kubowicz i Urszuli Szyrszeń oraz Marcina Szołdrowskiego.

Zaprezentowany montaż słowno - muzyczny przypomniał kim byli „Żołnierze Wyklęci”, określani często mianem „Niezłomnych”. Przedstawiono ich działalność konspiracyjną - tworzenie tajnych, podziemnych organizacji, których celem był opór przeciw okupantom, obrona ludności cywilnej przed okrucieństwem Niemców i Rosjan oraz przygotowywanie się do walki, która miała przynieść upragnioną wolność. Jednocześnie zwrócono uwagę, że wielu z nich podejmując walkę o Wolną Polskę z okupantem sowieckim i reżimem komunistycznym, zapłaciło za wierność swoim ideałom niejednokrotnie cenę najwyższą – cenę życia. Inni z kolei żyli z piętnem – jak to określała komunistyczna propaganda – „bandytów” i „faszystów”.

Głównym założeniem było jednak znalezienie odpowiedzi na pytania: Czy młodzi ludzie żyjący w wolnej Polsce, w czasach pokoju, mogą się od nich czegoś nauczyć? Czy „Żołnierze Wyklęci” i „Panny Niezłomne” – mogą być dla nas wzorem? Przybliżone sylwetki m.in.: Witolda Pileckiego, Mieczysława Dziemieszkiewicza oraz Danuty Siedzikówny pozwoliły przyznać, że byłoby wspaniale, gdybyśmy tak, jak Inka potrafili „zachować się jak trzeba”, nie musieli żałować naszych decyzji i wstydzić się naszego postępowania. Gdybyśmy umieli, tak jak „Rój”, być prawdziwe wolni; abyśmy nie pozwolili na to, aby ktokolwiek nas zmuszał do postępowania wbrew sobie, wbrew temu w co wierzymy i co dla nas jest ważne. Byłoby dobrze, gdybyśmy tak, jak rotmistrz Pilecki potrafili poświęcić się dla dobra innych, umieli dostrzegać krzywdę drugiego człowieka i mężnie stawali w obronie pokrzywdzonych. Byłoby naprawdę bardzo dobrze, gdybyśmy byli tak odważni, wierni i dobrzy, jak „Żołnierze Wyklęci” i „Panny Niezłomne”.

Na zakończenie głos zabrała Wicedyrektor Krystyna Rutkowska -Topinek, która  podziękowała wszystkim za przygotowanie uroczystości. Podkreśliła też jak niezwykle cenna była to lekcja historii. Zwróciła również uwagę na potrzebę pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”, która powinna być wyrazem hołdu za ich męstwo, niezłomną postawę patriotyczną i przywiązanie do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

 

                                                                                                                        Małgorzata Łabuz