Szkola_Podstawowa DSC_0571 DSC_2345 papieski rozpoczecie swietoniepodl SzPNr2 mikolaj036

Dzień kolorowej skarpetki

W dniu 21 marca, poza Pierwszym Dniem Wiosny, obchodzimy również Światowy Dzień Zespołu Downa.

Szkolne koło wolontariatu ogłosiło piątek 19 marca Dniem kolorowej skarpetki. Tego dnia wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych, klas I-III oraz nauczyciele przyszli do szkoły w skarpetkach, które były kolorowe lub nie do pary aby okazać solidarność z ludźmi cierpiącymi na zespół Downa.

Co roku 21 marca na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej Zespołu Downa: integracja, propagowanie wiedzy, edukowanie. Jedną z takich akcji jest #skarpetkowewyzwanie, które ma na celu promowanie postawy ceniącej ludzką różnorodność, dzięki której świat jest piękny, kolorowy, ciekawy i inspirujący. Jest to świetna okazja do nauki tolerancji i empatii oraz do propagowania idei szlachetności i zwyczajnej dobroci. Taka kampania ma nam uświadomić, że osoby dotknięte chorobą genetyczną mają takie same potrzeby. Oczekują szacunku, tolerancji i akceptacji.

 

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. 21. dzień trzeciego miesiąca roku - nie jest przypadkowy, ponieważ wiąże się z istotą wady genetycznej - trisomią chromosomu 21. Pamiętajmy, że Osoby z zespołem Downa mogą i decydują o sobie. Mają też prawo do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

W akcji może wziąć udział każdy i do tego mocno wszystkich zachęcamy. Wystarczy 21 marca założyć dwie kolorowe skarpetki, zrobić zdjęcie i udostępnić je w mediach społecznościowych z hasztagiem #skarpetkowewyzwanie

Jeśli ktoś chciałby wesprzeć finansowo ludzi z Zespołem Downa i ich rodziny to można to uczynić poprzez zakup kolorowych skarpetek firmy Dedoles.


Wszystkie informacje dotyczące tej akcji znajdziecie tutaj:
https://skarpetkowewyzwanie.pl

Dzisiaj jest
Niedziela
29 stycznia 2023
Imieniny obchodzą
Franciszek Salezy, Gilda, Hanna, Walerian, Waleriana, Waleriusz, Zdzisław
Do końca roku zostało
337 dni