Szkola_Podstawowa DSC_0571 DSC_2345 papieski rozpoczecie swietoniepodl SzPNr2 mikolaj036

"Podarunek od serca" tak świętowali nasi uczniowie w dniu 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II

" Szukałem Was, a teraz Wy przyszliście do mnie... - czyli wspólne świętowanie wyjątkowych urodzin Świętego Patrona w Szkole Podstawowej nr 2 w Kasince Małej.


18 maja 2020r to wyjątkowa data – bowiem jest to 100 rocznica urodzin naszego wielkiego rodaka św. Jana Pawła II, który dla naszej szkolnej społeczności jest aktualnym drogowskazem w jaki sposób pięknie przejść przez życie, aby ono było ostatecznie wygrane.

 

Pani dyrektor Czesława Łabuz niejednokrotnie przy różnych uroczystościach szkolnych przypomina nam nauczycielom, a także uczniom oraz ich rodzicom, że w życiu pośród różnych wzorców do naśladowania, mamy ten, który najmocniej zajaśniał blaskiem swojego szlachetnego życia, które doprowadziło Go do świętości. Nasz święty Papież  przenika sobą i swoimi słowami naszą szkolną codzienność. Jego przesłania, zachęty do wierności Bogu i prawdzie nie są jakąś abstrakcją, ale żywą częścią naszego życia.

        Codziennie wchodząc do naszej szkoły na nas patrzy i wskazuje jakimi drogami kroczyć przez to życie, czym się kierować w każdej chwili. Zostawił nam duchowy testament, w którym zachęca nas do rzeczy najważniejszych, bez których nie ma szczęśliwego życia. A są nimi: modlitwa, miłość bliźniego, umiłowanie Prawdy, wezwanie do czynów miłosierdzia.

        Dziś w sposób szczególny mamy okazję, aby podziękować temu świętemu Patronowi za nieustanną opiekę nad nami. Albowiem wdzięczność jest pamięcią serca.

  Papież zawsze uczył nas zawierzenia we wszystkim Bogu. Nawet ten trudny czas jakim jest pandemia korona wirusa, trzeba zawierzyć Bożej Opatrzności wierząc, że w pewnej perspektywie jakieś dobro zostanie nam ukazane. Czy plany świętowania urodzin św. Jana Pawła II zostały nam pokrzyżowane? Absolutnie nie! One zostały tylko zmienione, bo przecież nic nie zdoła zatrzeć naszej pamięci i wdzięczności, wobec tego wielkiego świadka wiary! 

 Każdy z nas na swój sposób tak od serca pragnie podziękować Ojcu Świętemu za okruchy dobra, które zbieramy każdego dnia te małe i duże, a czasem i potknięcia z których trzeba się pozbierać i iść dalej w stronę wiecznego dobra i niekończącego się szczęścia.

Łacińska maksyma mówi, że „słowa uczą, a przykłady pociągają”. Dlatego na lekcjach religii uczniowie niejednokrotnie zapoznawali się z wydarzeniami z życia św. Jana Pawła II. Jest to tym bardziej ważne, gdyż od śmierci św. papieża minęło już 15 lat, przez co trzeba zadbać, aby młode pokolenie znało życiorys największego z rodu Polaków.

        Papież zawsze był człowiekiem konkretnego działania, a zatem i nasi uczniowie zaprosili swoich bliskich do współpracy. Zaangażowali rodziców lub też samodzielnie wykonali prace plastyczne pt. ,,Serce pełne kwiatów wdzięczności’’. Niektórzy zrobili coś słodkiego, począwszy od słynnej papieskiej kremówki, aż do prawdziwego tortu urodzinowego. Mamy nadzieję, że te nasze wspólne inicjatywy sprawiły, że ten czas był czasem radosnego świętowania.

„Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali” -  znamy te słowa papieża bardzo dobrze. Św. Janie Pawle II, Ty zawsze trafiałeś do serc ludzi młodych, nawet jeżeli były to słowa wzywające do wysiłku. Dlatego w dniu 100 urodzin pragniemy Ci wyrazić wdzięczność za to, że byłeś, jesteś i będziesz z nami na zawsze. Dziękujemy, że zawsze stawiałeś wymagania, aby człowiek stawał się jeszcze bardziej człowiekiem. Wiemy, jak ważne jest to w szkolnej rodzinie.

Dziś uczniowie naszej szkoły wołamy do Ciebie na nowo:          

         Ojcze Święty natchnij nas siłą, abyśmy żyjąc Twoją nauką, mogli przekazać Twoje dziedzictwo następnym pokoleniom.  Wypraszaj łaski naszej społeczności szkolnej- spadkobiercom Twego dziedzictwa- abyśmy służąc wartościom nieprzemijającym, mogli twoje dziedzictwo pomnażać i przekazywać dalej.
         Jesteś dla nas wzorem umiłowania Boga i człowieka. Prosimy Cię o wstawiennictwo przed tronem Bożym, abyśmy wciąż wyzwalali w sobie nowe duchowe siły i kierowali się w życiu Twoimi drogowskazami, które zawsze wypływały z Ewangelii Chrystusa. Zawierzamy Ci losy naszej szkoły, wierząc, że zawsze wstawiasz się u Boga za nami!

 Ojcze Święty czuwaj nad nami i nie pozwól nam nigdy odejść od Jezusa Chrystusa, któremu zawierzyłeś całe swoje życie i posługiwanie, a Który jest Drogą ,Prawdą  i Życiem. Ty pamiętasz o nas, a my chcemy pamiętać ze zawsze jesteś z nami. Nie tylko w twoje urodziny.

  

                                      Uczniowie wraz z katechetami

 

 

Dzisiaj jest
Niedziela
20 września 2020
Imieniny obchodzą
Dionizy, Eustachy, Eustachiusz, Fausta, Faustyna, Filipina, Irena, Oleg, Ostap, Sozant
Do końca roku zostało
103 dni