WALIZKA EDUKACYJNA DLA RODZICÓW – spotkanie z Policjantem.
- Szczegóły
- Utworzono: piątek, 15, listopad 2019 20:39
- Odsłony: 13
W dniu 13 listopada odbyło się spotkanie rodziców z sierż. sztab. Dariusz Cibą z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Limanowej, który poprowadził wykład pt. „Narkotyki i dopalacze”. W ramach profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania przemocy zaprezentowana została walizka edukacyjna.
Walizka zawiera przedmioty, które najczęściej wykorzystywane są do zażywania i dystrybucji narkotyków. Zawiera również substancje, które do złudzenia przypominają różnego rodzaju środki odurzające. Kuferki wypełnione są najbardziej popularnymi atrapami narkotyków na polskim czarnym rynku. Każdy specyfik opatrzony jest szczegółowym opisem wyglądu, ceną, a także nazwami używanymi w młodzieżowym slangu. Dzięki temu edukacja rodziców, pedagogów i opiekunów jest o wiele łatwiejsza za pomocą tego narzędzia. Niepozorna metalowa śruba bądź atrapa baterii może się okazać schowkiem na dopalacze lub zażywane leki a zabawkowa piłeczka, do piłki nożnej lub golfa - młynkiem do marihuany.
Policjant podczas swojego wystąpienia omówił najczęstsze powody sięgania przez młodzież po środki psychoaktywne, zasygnalizował, jakie objawy czy sposób zachowania powinien wzbudzić podejrzenia. Wskazał też jak należy się zachować i co zrobić, jeśli na podstawie obserwacji zrodzi się podejrzenie, że dziecko zażywa narkotyki czy dopalacze. Podczas spotkania rodzice otrzymali praktyczne wskazówki oraz funkcjonariusz przekazał numery telefonów pod, którymi osoby potrzebujące wsparcia mogą uzyskać pomoc.
Na co powinno się zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić rodzica /opiekuna:
-
wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt);
-
złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja;
-
stany euforyczne, gadatliwość a następnie otępienie i apatia;
-
zmiana nawyków żywieniowych – brak apetytu lub objadanie się;
-
kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen;
-
próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki;
-
nieuzasadnione ataki złości, agresji;
-
wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby;
-
wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego;
-
pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym;
-
zmiana zapachu ciała.
Gdzie szukać pomocy:
800 060 800 Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
800 12 12 12 Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
red. Jolanta Franczak
Dzisiaj jest
Czwartek 12 grudnia 2019 Imieniny obchodzą Adelajda, Aleksander, Dagmara, Paramon, Suliwoj Do końca roku zostało 20 dni |