Szkola_Podstawowa DSC_0571 DSC_2345 papieski rozpoczecie swietoniepodl SzPNr2 mikolaj036

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kasince Małej im. Juliana Tuwima świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. W tym roku przypada wyjątkowa-30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie.

W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

Do akcji przystąpiła także nasza szkoła, która zorganizowała w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF następujące działania:

1.Gazetki tematyczne i dekoracja sal lekcyjnych, świetlicy szkolnej, w dniu 20 listopada uczniowie ubrali się w kolor niebieski.

2.Zajęcia edukacyjne w oddziałach przedszkolnych pt. „Nasze prawa ważna sprawa” , nauka piosenki „Prawa dzieci”. Spacer przedszkolaków po okolicy z niebieskimi balonami zamanifestowanie swoich praw. Wykonanie plakatów o Prawach Dziecka.

3. W klasach I - III odbyły się zajęcia w ramach bloku tematycznego „Prawa Dziecka”. Na lekcji informatyki uczniowie wykonali własną prezentację w ramach projektu „Mam swoje prawa”. Przedstawienie scenek- dram „Mam prawo do…”

4. Lekcje wychowawcze w klasach IV
- VIII. Prezentacje dotyczące Konwencji o Prawach Dziecka, quizy na temat praw na platformie Kahoot, wykonanie plakatów jak również prezentacji o prawach.

red. R. Szczypka

J. Franczak

Dzisiaj jest
Piątek
29 maja 2020
Imieniny obchodzą
Bogusława, Maksymilian, Maria Magdalena, Teodor, Teodozja
Do końca roku zostało
217 dni