Szkola_Podstawowa DSC_0571 DSC_2345 papieski rozpoczecie swietoniepodl SzPNr2 mikolaj036

Na majowej łące.

Wydawało się, że deszczowy maj odebrał nam możliwości wielu wycieczek. Dlatego z radością powitaliśmy słoneczne dni by wyruszyć poza szkolną salę i móc realizować założone w ramach prowadzonej innowacji cele. Po odwiedzeniu leśnych zakamarków znanych nam z jesiennych wypadów, tym razem udaliśmy się na łąkę by o jej bogactwie usłyszeć z ust Pana Andrzeja Słońskiego; znawcą i miłośnika ziół. Najlepszym sprawozdaniem z tej wycieczki niech będą opisy samych uczestników.

Piękna majowa pogoda zachęciła nas do pieszej wędrówki po naszej urokliwej miejscowości. 27 maja wybraliśmy się z naszą wychowawczynią do gospodarstwa Państwa Słońskich, którzy mieszkają na osiedlu Szczypki.

Nasza wycieczkę zaczęliśmy spacerkiem, podczas którego mogliśmy podziwiać piękno Kasinki Małej, wspaniałą roślinność, a także prace gospodarzy na roli. Po dotarciu na miejsce urządziliśmy mały piknik. Pan Andrzej opowiadał nam jak zrobić węgiel drzewny, opowiadał o ziołach, pokazała nam kózki i owieczki, co mnie bardzo zainteresowało. Zmęczeni, szczęśliwi, bogatsi o nową wiedzę i doświadczenie wróciliśmy do szkoły.

Patryk

Dnia 27 maja całą klasą wybraliśmy się na wycieczkę. Wyruszyliśmy o godz. 10.00 spod szkoły i udaliśmy się na osiedle Szczypki. Tam spotkaliśmy pana Andrzeja , który poprowadził nas w górę. Opowiadał nam o roślinach leczniczych, jadalnych oraz ziołach. Po długiej wędrówce dotarliśmy na miejsce. Rozpaliliśmy ognisko, na którym upiekliśmy pyszne kiełbaski. Dodatkową atrakcją było stado kóz. Karmiliśmy je chlebem. Wycieczka bardzo mi się podobała, bo dowiedzieliśmy się dużo o roślinach i zwierzętach.

Oliwka

 

W poniedziałek byliśmy na wyciecze. Spod szkoły wyruszyliśmy z Panią Elą w kierunku osiedla Szczypki gdzie znajduje się gospodarstwo Państwa Słońskich. Kiedy dotarliśmy na miejsce, Pan Andrzej zabrał nas na łąkę i opowiadał o różnych leczniczych roślinach. Niektórych można było spróbować. Dawniej nie było tylu lekarstw, leczyło się ziołami znalezionymi na łące. Robiliśmy sobie też pamiątkowe zdjęcia z dmuchawcami. Na jednym z kamyków zauważyliśmy jaszczurkę, która wygrzewała się na słońcu. Później poszliśmy zapalić ognisko i upiec kiełbaski na patyku. Kiedy kiełbaski były gotowe można było je zjeść. Następnie karmiliśmy kozy. Niestety, niektóre bały się. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do sklepu pana Główki, żeby napić się soku, który kupiła nam Pani Ela. Po powrocie do szkoły czekaliśmy na rodziców.

Iza

 

W poniedziałek całą klasą wybraliśmy się na wycieczkę w pola na osiedle Szczypki. Naszym przewodnikiem był pan Andrzej Słoński, którego spotkaliśmy w połowie drogi. Pokazał on nam rośliny lecznicze, których używano gdy nie było lekarstw. Znaleźliśmy też dziką marchew. Potem doszliśmy do rozpalonego ogniska. Pan Andrzej dał nam patyki, na które nabiliśmy kiełbasy. Upiekliśmy je i gdy były już dobre, zjedliśmy je ze smakiem. Po posiłku nadszedł czas niespodzianki czyli karmienia kóz. Nasza pani dała nam po kawałku chleba i mogliśmy nakarmić te przyjazne zwierzęta. Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Pożegnaliśmy się z panem Andrzejem i wróciliśmy do szkoły. Moim zdaniem ta wycieczka była wspaniała. Mogliśmy podziwiać piękno przyrody naszej miejscowości i spotkać się z osobą, która ma tak wielką wiedzę o przyrodzie.

Emilka

red. E. Jakubiak i uczniowie klasy III

Dzisiaj jest
Piątek
20 września 2019
Imieniny obchodzą
Dionizy, Eustachy, Eustachiusz, Fausta, Faustyna, Filipina, Irena, Oleg, Ostap, Sozant
Do końca roku zostało
103 dni