Szkola_Podstawowa DSC_0571 DSC_2345 papieski rozpoczecie swietoniepodl SzPNr2 mikolaj036

Ważna lekcja historii - uroczysty apel z okazji Rocznicy Zbrodni Katyńskiej

14 kwietnia jest dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji w naszej szkole 11 kwietnia 2019 r. uczniowie klasy Vb przygotowali dla swoich kolegów krótką lekcję historii, która była dla nich przypomnieniem oraz momentem refleksji nad nieszczęśliwym losem naszych rodaków.

W pełnej powagi i zadumy atmosferze uczniowie, przygotowani przez Pana Mateusza Dąbrowę, przypomnieli o zbrodni wojennej dokonanej wiosną 1940 przez NKWD na mocy decyzji władz ZSRR. Było to ludobójstwo wykonane na ofiarach uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”.

Tymi „wrogami” byli zasłużeni polscy obywatele tj. oficerowie i żołnierze Wojska Polskiego, naukowcy, lekarze, inżynierowie i wielu innych wziętych do niewoli przez Armię Czerwoną.

Nasi młodzi historycy zwrócili także uwagę na pamięć o ofiarach katastrofy samolotu prezydenckiego, który rozbił się w kwietniu 2010 roku pod Smoleńskiem. Zaśpiewane i  zagrane przez uczennice klasy VIII pieśni skłaniały do refleksji nad wydarzeniami, które na zawsze pozostaną smutną częścią naszej historii.

Tę wyjątkową rocznicę zakończyło uroczyste złożenie kwiatów oraz zapalenie znicza przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły pod Dębem Pamięci Ofiar Katynia.

 red. M. Olesek

Dzisiaj jest
Piątek
29 maja 2020
Imieniny obchodzą
Bogusława, Maksymilian, Maria Magdalena, Teodor, Teodozja
Do końca roku zostało
217 dni