Szkola_Podstawowa DSC_0571 DSC_2345 papieski rozpoczecie swietoniepodl SzPNr2 mikolaj036

Rekolekcje wielkopostne 2019

Rekolekcje wielkopostne to szczególny czas, który pozwala przygotować się do świadomego i uroczystego świętowania Zmartwychwstania Pańskiego. W naszej szkole, dzięki wielu staraniom siostry Anny Gromady, uczniowie w wyjątkowy sposób mogli przeżywać czas Przygotowania. Od 1 do 3 kwietnia uczestniczyli oni w wielu konkursach, przygotowywali scenki i rozważania oraz wsłuchiwali się w słowa rekolekcjonisty ks. Kazimierza Ligęzy, aby poszerzyć swoją wiedzę o wyjątkowości okresu Wielkiego Postu oraz Świąt Wielkanocnych.

 

Czas rekolekcji rozpoczął się 01. 04. 2019 w poniedziałek, przygotowaniem uczniów do konkursów międzyklasowych. Zadaniem zespołów klasowych było przedstawienie krótkiej scenki biblijnej oraz zaśpiewnie pieśni wielkopostnej. Uczniowie aktywnie brali udział w konkursach i dumnie reprezentowali wiedzę zdobytą na lekcjach religii. W poniedziałek społeczność naszej szkoły powitała księdza Kazimierza Ligęzę, który przybył do nas z Kanady i czynnie brała udział w prowadzonych przez niego naukach.

W drugim dniu rekolekcji uczniowie poza spotkaniem z księdzem rekolekcjonistą oraz wspólnym śpiewem pieśni wielkopostnych, przygotowywali plakaty przedstawiające jedną ze scen stacji Drogi Krzyżowej. Ich zadaniem było także napisanie rozważania na temat Męki Pańskiej. W tym dniu cała społeczność szkoły – wraz z księdzem Kazimierzem oraz księdzem Proboszczem Tadeuszem Dziedzicem – obejrzała uroczyste przedstawienie Misterium, w którym udział brali przedstawiciele wszystkich klas IV- VIII. Przedstawienie miało na celu przybliżenie tajemnicy Męki Pańskiej. Możliwość oglądania tak wzruszających i ważnych dla naszej wiary scen, była dla wszystkich ogromnym przeżyciem duchowym, które pogłębiło nasze rozumienie tajemnicy Wielkiego Postu. Starania i ciężka praca siostry Anny oraz uczniów biorących udział w przedstawieniu, zostały nagrodzone gromkimi brawami oraz zaproszeniem ich przez Panią Dyrektor do ponownego przedstawienia Misterium dla zaproszonych rodziców i gości.

03.04.2019 był dniem, w którym cała społeczność szkolna brała udział w Mszy Świętej podsumowującej czas rekolekcji wielkopostnych. Po tej uroczystości nastąpiło podsumowanie trzydniowego czasu przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Podano wyniki konkursów, rozdano nagrody oraz podziękowano za czynny udział naukach oraz przedstawieniu Misterium. Pani Dyrektor wraz z uczniami podziękowali księdzu rekolekcjoniście za cenne nauki, które były dla ważnymi wskazówkami dotyczącymi czasu rekolekcji. Podziękowania otrzymała również s. Anna Gromada, której praca i zaangażowanie pozwoliły na przygotowanie trzydniowych warsztatów oraz pięknego przedstawienia Męki Pańskiej.

Okres rekolekcji polegający na aktywnym udziale w zadaniach i naukach dawał uczniom możliwość poszerzenia wiedzy na temat wiary i jej tajemnic. Tak zorganizowany czas zwrócił również uwagę na istotną rolę okresu Wielkiego Postu i znaczenie przygotowania na Zmartwychwstanie Pańskie.

red. M. Olesek

Dzisiaj jest
Piątek
29 maja 2020
Imieniny obchodzą
Bogusława, Maksymilian, Maria Magdalena, Teodor, Teodozja
Do końca roku zostało
217 dni