Szkola_Podstawowa DSC_0571 DSC_2345 papieski rozpoczecie swietoniepodl SzPNr2 mikolaj036

ZĄBKI JAK PEREŁKI

W dniu 18.03.2019r. Gabinet Stomatologia Rodzinna z Mszany Dolnej prowadzić będzie zajęcia  w naszym przedszkolu w ramach Edukacji Zdrowotnej oraz Profilaktyki.

 

PROGRAM:

  1. PRZYWITANIE I PRZEDSTAWIENIE SIĘ

  2. DYSKUSJA NA TEMAT KIM JEST DENTYSTA – KRÓTKI OPIS

  3. CZYM JEST PRÓCHNICA? OPOWIEŚĆ O ROBACZKU PRÓCHNIACZKU.

     

  4. CO ZNAJDUJE SIĘ W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM?

  5. CO JEŚĆ BY BYĆ ZDROWYM- ZABAWA Z TABLICĄ ( CO ZDROWE A CO NIE ZDROWE DLA ZĘBÓW)

  6. PRAWIDŁOWA METODA SZCZOTKOWANIA DLA DZIECI WIEKU PRZEDSZKOLNYM/SZKOLNYM

  7. ZABAWA Z MODELEM – INDYWIDULANY INSTRUKTAŻ

dzieci jak dbać o zęby, uchronimy je przed bólem i niepotrzebnym s Magdalena K

O czym warto wiedzieć:

Niełatwo utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej u małej, niecierpliwej pociechy. Jednak ucząc dzieci jak dbać o zęby, uchronimy je przed bólem i niepotrzebnym stresem.

Już u noworodka należy dbać o higienę jamy ustnej. Dziąsła czyści się gazą namoczoną w rumianku. W ten sposób chronimy je przed zakażeniami i rozwojem pleśniawek. Pierwsze zęby mleczne pojawiają się w wieku 6 miesięcy. W tym okresie pomagają specjalne szczoteczki-gryzaki, które łagodzą ból i jednocześnie oczyszczają dziąsła.

Pełne uzębienie mleczne dziecko ma w wieku 3 lat. Zadaniem rodzica jest nauczyć je, jak utrzymać higienę jamy ustnej. Zęby powinny być myte dwa razy dziennie. Na początku pod kontrolą dorosłego. Ruchy, jakie dziecko wykonuje nie są jeszcze precyzyjne, żeby oczyścić zęby. Jest to rodzaj nauki i przyzwyczajania dziecka. Dobrym pomysłem jest jednoczesne szczotkowanie z pociechą przed lustrem. Rodzice zawsze muszą „poprawić” i porządnie wyszorować ząbki.

 

Jak myć zęby u dzieci:

Zęby mleczne myje się wykonując małe kółeczka z przodu i po bokach. Powierzchnie żujące szoruje się poziomo. Na zakończenie warto oczyścić język, na którym zbiera się mnóstwo bakterii. U starszych dzieci warto zastosować nici dentystyczne. Pozwalają na oczyszczenie powierzchni pomiędzy zębami, do których trudno dotrzeć szczoteczką. Nitkowanie muszą wykonywać rodzice. Nici wprowadza się powoli, żeby nie uszkodzić dziąsła, a następnie wyprowadza oczyszczając ścianki boczne zęba.

Jaką pastę i szczoteczkę kupić.

Dla najmłodszych, którym ząbki dopiero wyżynają się najlepiej wybrać szczoteczki
z bardzo miękkim i zaokrąglonym włosiem, które delikatnie oczyszczają zęby i masują dziąsła. Rączka jest pokryta gumą i nie ślizga się. Dla starszych pociech (w wieku około 2-6 lat) projektuje się szczoteczki o różnej długości włókien, które docierają do tylnych zębów i powierzchni międzyzębowych. Dla dzieci powyżej 6 roku życia najlepiej kupić szczoteczkę z większą główką, włosiem różnej długości
i z dodatkowymi elementami do czyszczenia języka i policzków. Żeby zachęcić do mycia rano i wieczorem można kupić dwie szczoteczki w różnych kolorach.

Małe dzieci nie powinny stosować pasty z fluorem dopóki nie umieją jej wypluwać. Prowadzi to do pojawienia się kredowo-białych plam na zębach stałych i większej podatności na próchnicę.

Dla dzieci w wieku do 5 lat - pasta o zawartości fluoru 250-500 ppmF, w wieku 6-12 lat - zawartość fluoru 1000 ppF. Dawka fluoru w preparatach dla dorosłych wynosi 1500ppF. W razie wątpliwości, co do wyboru najlepszego środka należy poradzić się farmaceuty lub lekarza.

Regularne kontrole u dentysty

Nie można zapominać o wizytach kontrolnych w gabinecie dentystycznym. Proces próchnicy szerzy się w zębach mlecznych znacznie szybciej niż w stałych. Zalecane są więc wizyty co 3 miesiące. W ten sposób stomatolog może kontrolować proces wyrzynania się zębów, leczyć i w odpowiednim czasie skierować dziecko do ortodonty. W Polsce zaleca się żeby pierwsza wizyta dziecka w gabinecie miała miejsce w wieku 18 miesięcy.

Od najmłodszych lat należy pamiętać, że:

- Szczotkujemy dziąsła a później zęby 2 razy dziennie
- Dziecko potrzebuje pomocy i nadzoru, bo nie jest w stanie samo dokładnie oczyścić zęby
- Należy „poprawić” szczotkowanie
- Szczoteczka i pasta muszą być odpowiednio dobrane
- Wizyta u dentysty może być przyjemnością, jeśli dziecko nie ma się „dziur”

 

Jolanta Franczak

Dzisiaj jest
Piątek
29 maja 2020
Imieniny obchodzą
Bogusława, Maksymilian, Maria Magdalena, Teodor, Teodozja
Do końca roku zostało
217 dni