Szkola_Podstawowa DSC_0571 DSC_2345 papieski rozpoczecie swietoniepodl SzPNr2 mikolaj036

Wycieczka klas piątych śladami zapomnianych już zawodów

We wtorek 11 grudnia obie klasy piątek uczestniczyły w szkolnej wycieczce do Krakowa. Najpierw wybraliśmy się do kina, gdzie po udanym filmie przejechaliśmy do Centrum Szkła i Ceramiki mieszczącego się na ulicy Lipowej 3.

Tam czekało na nas mnóstwo atrakcji. Najpierw uczniowie ze swoimi opiekunami Panią Pauliną Gibadło, Panem Mateuszem Dąbrową i Panią Moniką Olesek wzięli udział w pokazie powstawania szkła. Uczniów szczególnie zaciekawił piec, w którym ciągle topi się szkło oraz także tzw. rozprężarkę , gdzie szkło hartuje się przez 48 h po uzyskaniu nadaniu mu wcześniej odpowiedniego kształtu. Potem sami uczniowie mogli „wydmuchać” sobie swoje pierwsze szkło. Zabawy i śmiechu było co nie miara. Uczniowie na własnej skórze przekonali się, że zawód hutnika to bardzo trudna i odpowiedzialna praca oraz profesja, który powoli odchodzi w zapomnienie.

 

W kolejnej części uczniowie wzięli udział w bożonarodzeniowych warsztatach szklarskich. Piękne prace, które zostały przez nich wykonane, zabrali ze sobą do domu na pamiątkę miło spędzonego czasu. Ostatnim punktem tej wycieczki było zwiedzenie Muzeum Szkła i Ceramiki, w którym dzieci zobaczyły jak kiedyś wyglądała praca hutnika, jakimi narzędziami pracowano i z jakich materiałów powstaje szkło.

Nasi uczniowie świetnie się spisali i byliśmy z nich bardzo dumni! To nasza ostatnia wycieczka w tym roku… kalendarzowym. Także wszystko jeszcze przed nami!

 

Paulina Gibadło

Dzisiaj jest
Środa
19 czerwca 2019
Imieniny obchodzą
Borzysław, Gerwazy, Julianna, Odo, Protazy, Sylweriusz
Do końca roku zostało
196 dni