Szkola_Podstawowa DSC_0571 DSC_2345 papieski rozpoczecie swietoniepodl SzPNr2 mikolaj036

Niepodległa od 100 lat!

 Dzień 11 listopada 2018 roku to ważna z wielu powodów data. Najważniejsza jednak dlatego, że właśnie w tym dniu przypadło 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Polska po 123 latach wróciła na mapę świata, stała się wolnym krajem. Piętno wojen, zaborów i walk wyzwoleńczych zostało odciśnięte i przez długie lata towarzyszyło naszej ojczyźnie, jednak w kraju niepodległym żyło się już inaczej.

Dlatego też nasza szkoła postanowiła uczcić ten dzień wyjątkowo. W niedzielę o godzinie 15 wszyscy zgromadziliśmy się na naszej sali gimnastycznej, aby być świadkami przepięknej lekcji historii. Klasy VI i VII wraz ze swoimi wychowawczyniami Panią Marią Fryc i Panią Anną Kołodziejczyk przygotowały wspaniały program słowno – muzyczny, w którym nie zabrakło przejmujących wierszy, wzruszających piosenek i Polski jako królowej wolności. Każdy patriota - i ten duży i mały patrzył na ten występ jak oczarowany.

Po części artystycznej głos zabrali uczniowie poszczególnych klas, którzy przygotowali wykonania przepięknych patriotycznych utworów  Ostatnia część to występ naszej wspaniałej orkiestry dętej Echo Gór z Kasinki Małej. Piękne i nowoczesne aranżacje spodobały się wszystkim zebranym.

 

 

Z tego miejsca serdecznie dziękujemy Panu Wójtowi Bolesławowi Żabie, Pani Przewodniczącej Rady Aleksandrze Kanii, Pani Sołtys Helenie Kanii, proboszczowi z Kasinki Małej oraz Pani Radnej Powiatu Limanowskiego Ewie Filipiak oraz wszystkim przybyłym do naszej szkoły rodzicom, dziadkom i mieszkańcom Kasinki Małej za tak liczną obecność i wspólne świętowanie tak ważnego dla naszego kraju wydarzenia.

 

Podczas uroczystości Szkolne Koło Wolontariatu prowadziło zbiórkę pieniędzy dla Konrada Nawary, chorego 22 -latka z Olszówki, który od dwóch lat zmaga się z ciężką chorobą. Wspólnymi siłami udało nam się zebrać kwotę 2900 zł. Wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz ludziom dobrej woli, którzy zaangażowali się w akcję z całego serca dziękujemy. Darowane dobro wraca podwójnie!

 

Dziękujemy także Pani Dyrektor Czesławie Łabuz i Pani wicedyrektor Renacie Szczypce, które koordynowały przebieg całej uroczystości, dzięki czemu dzień 11 listopada 2018 roku na długo zostanie w naszej pamięci!

 

 

 

NIEPODLEGŁA !!!
„Miała Polska biedę z sąsiadami trzema,
Krzyczą zabrali nam ziemię, nie ma Polski, nie ma!
A nasz biedny naród, jeno ściskał pięści, jeno czekał 
Takiej chwili, aż mu się poszczęści

Aż tu huk armatni wstrząsa całym krajem.
Co to wojna? źli sąsiedzi pobili się wzajem?
Zrywa się nasz dziadek Piłsudski za Polskę wojować,
Będzie Polska komendancie, jeno nas poprowadź.

A my wojowali w głodzie w poniewierce.
Bośmy Polsce dali całe nasze serce,
Żołnierskie mogiły drogę nam znaczyły,
Bośmy Polsce dali wszystkie nasze siły.

Wstali strzelcy legioniści, 
Na twe zawołanie, 
Dziś zwycięstwo nam się ziści, 
Polska zmartwychwstanie, 

Aż wybiła godzina wygranej, 
przyszedł dzień wymarzony od dziada, pradziada.
Nasza Polska rzuciła kajdany
W ten dzień Jedenasty Listopada.”

/Monika Ćwiek/

 

Paulina Gibadło

Dzisiaj jest
Środa
3 czerwca 2020
Imieniny obchodzą
Cecyliusz, Ferdynand, Klotylda, Konstantyn, Laurencjusz, Wawrzyniec, Laurentyn, Laurentyna, Leszek, Paula, Tamara
Do końca roku zostało
212 dni