Szkola_Podstawowa DSC_0571 DSC_2345 papieski rozpoczecie swietoniepodl SzPNr2 mikolaj036

Ku Niepodległej

Kolejnym z działań, które z powodzeniem, od listopada zeszłego roku, realizujemy w szkole w ramach projektu „Rok dla Niepodległej” był zaprezentowany przez grupę artystyczną Rekonstrukto program pt. „Ku Niepodległej - zajęcia o tym, jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę. Obejrzeliśmy go 25 października w dwóch grupach wiekowych; uczniów klas młodszych i młodzieży klas IV - VIII

Podczas występu, który stał się ożywioną lekcją historii artyści omówili okresy powstania kościuszkowskiego, czasu Księstwa Warszawskiego, zrywy powstania listopadowego i styczniowego, aż po lata I wojny światowej. Ilustrując barwną opowieść licznymi rekwizytami oddali sytuację i nastroje społeczeństwa polskiego w okresie zaborów. Mundury wojskowe z epoki oraz bogata kolekcja replik broni były okazją do prób fechtunku, walki z użyciem broni oraz ewakuacji rannych z pola bitwy przez ofiarne sanitariuszki. Prowadzący podkreślili tym samym istotną rolę i zadania kobiet w walce narodowo wyzwoleńczej Polaków oraz kulturę i sztukę patriotyczną. Szeroko rozbudowany został wątek dotyczący odzyskania przez nasz kraj niepodległości w roku 1918, w tym rola marszałka Józefa Piłsudskiego oraz legionów.

 

Udział w tym spektaklu był wprowadzeniem w nastrój czekającego nas za kilkanaście dni wielkiego wydarzenia jakim będą obchody 100 lecia odzyskania Niepodległości w naszej szkole. Udekorowaliśmy pięknie cały budynek, a teraz pilnie ćwiczymy powierzone role, doskonalimy śpiew pieśni legionowych i zabieramy się do wykonania biało – czerwonych kotylionów, którymi ozdobimy nasze stroje galowe w tym świątecznym dniu.

E. Jakubiak

Dzisiaj jest
Środa
3 czerwca 2020
Imieniny obchodzą
Cecyliusz, Ferdynand, Klotylda, Konstantyn, Laurencjusz, Wawrzyniec, Laurentyn, Laurentyna, Leszek, Paula, Tamara
Do końca roku zostało
212 dni