Szkola_Podstawowa DSC_0571 DSC_2345 papieski rozpoczecie swietoniepodl SzPNr2 mikolaj036

Opatrunek na ratunek

Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję „OPATRUNEK NA RATUNEK”. Głównym organizatorem akcji jest FUNDACJA HUMANITARNA REDEMPTORIS MISSIO w POZNANIU, która wspiera szpitale misyjne w Afryce.  

Organizacja ta pomaga głównie tym, których nie stać na leczenie w państwowych szpitalach i nie stać na wizytę u miejscowego szamana. W tropikalnym klimacie rany goją się gorzej, a wiele tropikalnych chorób dotyczy również skóry. W surowych warunkach życia pozbawionego wszelkich wygód nietrudno o rany zadane narzędziami przy pracy w domu i obejściu. Pracujące od najmłodszych lat dzieci często ulegają urazom, cierpią z powodu poparzeń gotowanymi na wolnym powietrzu potrawami lub od ogniska. W tropiku wielką plagą są ugryzienia pcheł piaskowych, którym najczęściej ulegają biegające boso dzieci. W misyjnych przychodniach  brakuje dosłownie wszystkiego. Każdy bandaż, czy plaster są na wagę złota.

Od początku grudnia zbierano środki opatrunkowe dla szpitali w Afryce.  Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Uczniowie gromadzili środki opatrunkowe, strzykawki, igły i rękawice w specjalnie przygotowanych pudełkach w klasach oraz w szkolnej świetlicy. Następnie wszystko zostało przeliczone i posegregowane. W wyniku przeprowadzonej akcji udało nam się zebrać:

 

Bandaże 190 sztuk

Gazy 21 sztuk

Kompresy 244 sztuk

Igły 75 sztuk

Strzykawki 75 sztuk

Plastry 17 opakowań

Opaski elastyczne 7 sztuk

Środki do dezynfekcji 7sztuk

Przylepce 9 sztuk

Rękawiczki 125 par

Następnie środki opatrunkowe zostały spakowane i wysłane do siedziby fundacji „Redemptoris Missio” w Poznaniu, skąd zostaną przekazane potrzebującym pomocy placówkom medycznym w Afryce.

W naszej szkole nad całością przedsięwzięcia czuwały Pani Jolanta Franczak, Pani Agnieszka Dorczak i Pani Paulina Gibadło. A z tego miejsca składamy serdeczne podziękowania uczniom , nauczycielom oraz rodzicom za włączenie się w akcję i wsparcie swoją pomocą misji w Afryce.

Paulina Gibadło

Agnieszka Dorczak

 Jolanta Franczak

Dzisiaj jest
Wtorek
19 lutego 2019
Imieniny obchodzą
Arnold, Arnolf, Bądzisława, Gabin, Henryk, Konrad, Konrada, Leoncjusz, Manswet, Marceli
Do końca roku zostało
316 dni