Szkola_Podstawowa DSC_0571 DSC_2345 papieski rozpoczecie swietoniepodl SzPNr2 mikolaj036

Na gościnnej Orawie

Orawa, Orawa, na Orawie...”   Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, położony malowniczo u podnóża Babiej Góry przywitał nas jesienną aurą. Uczniowie klasy drugiej i obu klas trzecich już od kilku dni z niecierpliwością oczekiwali na zapowiedziane atrakcje. Niewątpliwie największą z nich był udział w warsztatach „Od ziarna do chleba”.

 Pod okiem instruktora mogliśmy samodzielnie wymłócić cepami zboże, i to poszło nam bardzo sprawnie, zemleć go na żarnach, które obracały się tak cięęęężko, by wreszcie ze zmielonej mąki przemieszanej trochę ze sklepową „zamojską” zarobić  ciasto na placki.   Z wyrobionego ciasta każdy mógł przygotować sobie własny kawałek i rozklepać „moskala”, który zaraz powędrował na rozgrzaną blachę. W oczekiwaniu na placek, który zaczynał smakowicie pachnieć, degustowaliśmy zbożową kawę z mlekiem – takie swoiste orawskie cappuccino.

Po zajęciach warsztatowych zwiedzaliśmy obiekty mieszkalne : chałupy średniozamożnych chłopów, dwór Moniaków, olejarnię, tartak i młyn oraz kuźnię. Na koniec podziwialiśmy przeniesiony tutaj z Tokarni kościółek.

Byliśmy bardzo zadowoleni z wycieczki, dzięki której doceniamy jak bardzo smakuje własnoręcznie przygotowany posiłek, dowiedzieliśmy się jak mieszkali ludzie na wsi kilkadziesiąt i kilkaset lat temu, jak trudne i żmudne było wykonywanie przedmiotów codziennego użytku oraz wyrób produktów spożywczych. Wiemy też czym różni się „czarna izba” od „białej”  i kto dawniej zajmował się wyrywaniem zębów... brrr. Aż strach pomyśleć!

Trasę wycieczki urozmaicił nam widok budującej się „zakopianki”, której wysokie wiadukty sięgały czubków kolorowych, jesiennych drzew. Zdjęcia i pamiątki, które nabyliśmy w sklepiku pozwolą nam powracać myślami do tej miłej i pouczającej wyprawy. Aaa... i ciągnie się za nami jeszcze  melodia ... „a  jo przez Orawę, a jo przez Orawę  do Kasinki cup, cup...”

red. Elżbieta Jakubiak

Dzisiaj jest
Środa
12 grudnia 2018
Imieniny obchodzą
Adelajda, Aleksander, Dagmara, Paramon, Suliwoj
Do końca roku zostało
20 dni