Szkola_Podstawowa DSC_0571 DSC_2345 papieski rozpoczecie swietoniepodl SzPNr2 mikolaj036

Na gościnnej Orawie

Orawa, Orawa, na Orawie...”   Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, położony malowniczo u podnóża Babiej Góry przywitał nas jesienną aurą. Uczniowie klasy drugiej i obu klas trzecich już od kilku dni z niecierpliwością oczekiwali na zapowiedziane atrakcje. Niewątpliwie największą z nich był udział w warsztatach „Od ziarna do chleba”.

 Pod okiem instruktora mogliśmy samodzielnie wymłócić cepami zboże, i to poszło nam bardzo sprawnie, zemleć go na żarnach, które obracały się tak cięęęężko, by wreszcie ze zmielonej mąki przemieszanej trochę ze sklepową „zamojską” zarobić  ciasto na placki.   Z wyrobionego ciasta każdy mógł przygotować sobie własny kawałek i rozklepać „moskala”, który zaraz powędrował na rozgrzaną blachę. W oczekiwaniu na placek, który zaczynał smakowicie pachnieć, degustowaliśmy zbożową kawę z mlekiem – takie swoiste orawskie cappuccino.

Po zajęciach warsztatowych zwiedzaliśmy obiekty mieszkalne : chałupy średniozamożnych chłopów, dwór Moniaków, olejarnię, tartak i młyn oraz kuźnię. Na koniec podziwialiśmy przeniesiony tutaj z Tokarni kościółek.

Byliśmy bardzo zadowoleni z wycieczki, dzięki której doceniamy jak bardzo smakuje własnoręcznie przygotowany posiłek, dowiedzieliśmy się jak mieszkali ludzie na wsi kilkadziesiąt i kilkaset lat temu, jak trudne i żmudne było wykonywanie przedmiotów codziennego użytku oraz wyrób produktów spożywczych. Wiemy też czym różni się „czarna izba” od „białej”  i kto dawniej zajmował się wyrywaniem zębów... brrr. Aż strach pomyśleć!

Trasę wycieczki urozmaicił nam widok budującej się „zakopianki”, której wysokie wiadukty sięgały czubków kolorowych, jesiennych drzew. Zdjęcia i pamiątki, które nabyliśmy w sklepiku pozwolą nam powracać myślami do tej miłej i pouczającej wyprawy. Aaa... i ciągnie się za nami jeszcze  melodia ... „a  jo przez Orawę, a jo przez Orawę  do Kasinki cup, cup...”

red. Elżbieta Jakubiak

Dzisiaj jest
Środa
20 czerwca 2018
Imieniny obchodzą
Bogna, Bogumiła, Bożena, Florentyna, Franciszek, Michał, Rafał, Rafaela, Sylwery
Do końca roku zostało
195 dni