Szkola_Podstawowa DSC_0571 DSC_2345 papieski rozpoczecie swietoniepodl SzPNr2 mikolaj036

Narodowe Święto Niepodległości

W podniosłej atmosferze, z dumną bielą  i czerwienią w tle, świętowaliśmy obchody Dnia Niepodległości. Tegoroczny program artystyczny przybliżający kulisy wydarzeń  poprzedzających to doniosłe wydarzenie w dziejach  naszej ojczyzny przygotowała klasa VI pod kierunkiem p. Marii Fryc.

 

 

 

Pani Marylka, jak na wytrawnego nauczyciela historii przystało, wyreżyserowała nie tylko rzetelny merytorycznie ale przede wszystkim  atrakcyjny w swojej formule, inspirowany telewizyjną Panoramą dokument, który poprzez zastosowanie środków wyrazu silnie oddziałujących  na wyobraźnie zapadł nam głęboko w pamięć i … zachwycił.
Pani dyrektor dziękując wykonawcom  i „producentowi”  tego niezwykłego programu zaapelowała o kontynuowanie pielęgnowanej w naszym środowisku tradycji wyrażenia świątecznej radości stosowną dekoracją sal lekcyjnych i rodzinnych domów ale także zachęciła do wspólnego, rodzinnego przeżywania tego święta.
 Wyczarowaną przez s. Annę scenografię, już od dziś,  uzupełniły rysunki i pisemne wypowiedzi uczniów, będące ich refleksjami na temat Ojczyzny, które  zawisły w głównym hallu szkoły. Oto, co w jednym z listów pisze Emilka, uczennica klasy III, „Moja Ojczyzna to Polska. To dom, w którym zawsze czuję się bezpiecznie. Jest w nim kochająca mama i tato oraz młodsza siostra i wiele innych bliskich osób. Mówimy w tym samym języku i mamy takie same uczucia. Życzę Ci Ojczyzno, żebyś była w dobrych rękach. Ci, którzy Tobą rządzą i rządzić będą niech robią to sprawiedliwie, aby Cie więcej nie ranić. Szanuję Twoje symbole: flagę, godło i hymn. Staram się zawsze dobrze uczyć, aby wyrosnąć na mądrą i zaradną obywatelkę Rzeczypospolitej Polskiej. Często się modlę za Ciebie, Ojczyzno, żebyś więcej nie zaznała wojen i żeby wszyscy żyli w zgodzie…”
Echo legionowych pieśni też pobrzmiewać będzie w naszej szkole jeszcze długo, za sprawą podjętej inicjatywy, by każda klasa przygotowała patriotyczny  popis wokalny, który mamy zamiar zaprezentować na szkolnym spotkaniu pod koniec miesiąca.
Dumę z tradycji, z dokonań naszych przodków i postawę patriotyczną nie tylko należy kształcić ale także nieustannie podsycać. Temu służą podejmowane przez nas przedsięwzięcia, których celem jest z jednej strony oddanie należnego hołdu tym, którzy złożyli w obronie niepodległości ofiarę krwi ale z drugiej strony uczenie się wspólnego wyrażenie radości i wdzięczności za wolność – wartość nam darowaną, która jednakoż nie musi, jak przypomina historia, być wieczna.

 

Dzisiaj jest
Środa
12 grudnia 2018
Imieniny obchodzą
Adelajda, Aleksander, Dagmara, Paramon, Suliwoj
Do końca roku zostało
20 dni