Szkola_Podstawowa DSC_0571 DSC_2345 papieski rozpoczecie swietoniepodl SzPNr2 mikolaj036

"Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno, my ciebie żegnamy, bo wiosnę witamy"

Historia tej słomianej lalki sięga czasów Słowian Zachodnich i wiąże się z boginią słowiańską, która symbolizowała zimę i śmierć. Historycy przywołują wiele imion wspomnianej bogini. Oprócz Marzanny określa się ją także takimi nazwami jak Mora, Morana, Marenka, Śmiertka, Śmiercicha. Niezależnie od imienia, kukła ta niosła ze sobą określoną symbolikę. Uosabiała wszystkie nieszczęścia, nie tylko zimę i choroby. Zwykło przyjmować się, że wszystko co złe tkwiło w tej słomianej lalce. Aby wyzbyć się całego nieszczęścia kukłę topiono bądź palono co miało spowodować jednocześnie usunięcie efektów przez nią wywołanych (zimy) i nadejście wiosny.

W dniu 21 III 2017r. (wtorek) dzieci z wszystkich grup naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie ,,pożegnania zimy- powitania wiosny". Przygotowania do tej uroczystości przedszkolnej odbywały się już wcześniej poprzez naukę adekwatnego repertuaru piosenek, wierszyków i rymowanek. Przedszkolaki wraz ze swoimi wychowawczyniami wykonały słomianą kukłę – Marzannę. W wiosennym pochodzie dzieci zaprowadziły Marzannę do przedszkolnego ogrodu, gdzie przy wtórze piosenki „Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno….”  wyrzuciły kukłę do worka.

Czytaj więcej...

Lustereczko, powiedz przecie…

Każdy wie, że wiosna przychodzi do nas 21 marca. Z tej właśnie okazji  tyle, że dzień później bo 22 marca w naszej szkole odbyło się przedstawienie kukiełkowe. Aktorzy, którzy przyjechali do naszych przedszkolaków aż z Nowego Sącza , przedstawili w tym dniu spektakl pt. „Królewna śnieżka i 7 krasnoludków”.  Przenieśli dzieci w świat baśniowej krainy, gdzie toczyła się odwieczna walka dobra ze złem. Do świata, gdzie zła macocha chciała za wszelką cenę zabić piękną i bezbronną Śnieżkę. Przedszkolaki z  zapartym tchem słuchali tej opowieści. Piękna muzyka i kolorowe kukiełki, które odgrywały poszczególne role dodatkowo uatrakcyjniły odbiór przedstawienia.

Nasze dzieci po raz kolejny udowodniły, że są wspaniałymi widzami. Podczas trwania spektaklu  w całkowitej ciszy oraz z uwagą i skupieniem obserwowały rozwój baśniowej historii .

Mamy nadzieję, że to nie ostatni teatrzyk, który dane nam było obejrzeć w naszej szkole !

Czytaj więcej...

Dzień Kobiet i Mężczyzn

8 marca miała miejsce w naszej szkole akademia z okazji Dnia Kobiet i Mężczyzn. Uczniowie, pod kierownictwem Pani Marii Kurowskiej i Pana Mateusza Dąbrowy, w radosny i dowcipny sposób wyrazili swoje uczucia względem płci przeciwnej upamiętniając to niezwykle istotne święto. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Czytaj więcej...

Zaproszenie

Serdecznie zapraszam wszystkich rodziców dzieci, które uczestniczą w zajęciach terapii logopedycznej w roku szkolnym 2016/2017 do udziału w zajęciach otwartych , które odbędą się w naszej szkole w dniach 03.04.2017- 07.04.2017r.

Na lekcji będą mogli państwo obejrzeć przebieg zajęć grupy, do której należy państwa dziecko, będą także wspólne ćwiczenia i zabawy logopedyczne dzieci i rodziców, a na koniec służę pomocą w razie jakichkolwiek pytań o przebieg terapii waszej pociechy. Zainteresowanym rodzicom udzielę także wskazówek do samodzielnej pracy z dzieckiem w domu.

Serdecznie zapraszam. 

Logopeda

Paulina Malec

Dzisiaj jest
Czwartek
22 marca 2018
Imieniny obchodzą
Bazylissa, Bogusław, Godzisław, Katarzyna, Kazimierz, Paweł
Do końca roku zostało
285 dni