Szkola_Podstawowa DSC_0571 DSC_2345 papieski rozpoczecie swietoniepodl SzPNr2 mikolaj036

I tylko pamięć została po tej katyńskiej nocy…

Jeszcze rosną drzewa, które to widziały
Jeszcze ziemia pamięta kształt buta, smak krwi
Niebo zna język, w którym komendy padały
Nim padły wystrzały, którymi wciąż brzmi

13 kwietnia przypada rocznica zbrodni katyńskiej. Młodsi mogą zapytać -A co to takiego? Dlatego w naszej szkole na uroczystym apelu wspominającym te straszne wydarzenia, który przygotowała klasa VII wraz ze swoją wychowawczynią Wiolettą Kowalczyk oraz Panią Anną Morawską nie zabrakło nikogo. Były przedszkolaki, uczniowie klas młodszych i starszych oraz nauczyciele. Wszyscy przyszli po to aby pamiętać. Pamiętać o tym co wydarzyło się przed tyloma laty w katyńskim lesie.

A są to wspomnienia dla każdego Polaka bolesne. Wspomnienia, które mimo, że trudne zapadają w pamięć. Najstarsza klasa naszej szkoły w sposób podniosły i z pełną powagą opowiedziała historię katyńskiej zbrodni. Egzekucja ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” zabijanych strzałami w tył głowy z broni krótkiej, dokonała radziecka policja polityczna NKWD. W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, lecz 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało jak dotąd wyjaśnionych.

Czytaj więcej...

VI Gminny Konkurs Piosenki Angielskiej

Już po raz szósty odbył się Gminny Konkurs Piosenki Angielskiej. Jest on jak co roku organizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 w Kasince Małej , a honorowym patronatem objął go wójt Gminy Mszana Dolna Pan Bolesław Żaba. Tym razem impreza odbyła się 12 kwietnia, a wzięło w niej udział aż 39uczniów ze szkół z terenu Gminy Mszana Dolna. Liczba uczestników z roku na rok wzrasta, co ogromnie nas cieszy. Konkurs odbywał się w kategoriach: uczniowie klas młodszych i klas starszych, soliści i zespoły. 

Wszystkim występom towarzyszyły ogromne emocje. Były przebrania, układy taneczne. Podczas prezentacji swojego talentu wokalnego wykorzystywano także niebanalne rekwizyty. Najważniejsza jednak była dobra zabawa, której tego dnia nikomu nie brakowało. Po wielu wzruszających ale i zabawnych występach komisja w składzie: Dyrektor Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Pani Anna Krzysztofiak, Pani Dorota Węgielska oraz Pan Marcin Szołdrowski udali się na obrady, po których wyłoniono zwycięzców VI Gminnego Przeglądu Piosenki Angielskiej. Zostali nimi:

Czytaj więcej...

Kto Ty jesteś? GÓROL MAŁY

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu „Góralskie cytanie”. Jego celem jest promowanie gwary zagórzańskiej wśród dzieci i młodzieży z naszych szkół.

Warto spróbować swoich sił, w tym co jest przecież dla nas naturalne. W przygotowaniu się do konkursu będą Wam pomagać nauczyciele, ale jeśli macie babcie i dziadków warto by ich zapytać: 

Jak to kiedysi się godało na wsi?

Dla każdego uczestnika konkursu przewidziana nagroda.

Serdecznie zapraszamy!

Szczegółowy regulamin konkursu na naszej stronie internetowej oraz na gazetce szkolnej.

Chrystus zwycięża zło i śmierć!

W swojej męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystus streścił historię każdego pojedynczego człowieka i wszystkich ludzi razem, przyjmując na siebie ciężar ich nędzy i grzechów oraz pomnażając u nich możność doskonalenia się i uświęcenia.

Paweł VI

Święta wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów. Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa.

W naszej szkole także jest ono obchodzone z najwyższą powagą i zaangażowaniem. Uroczystą akademie rozpoczęła swoim wystąpieniem Pani Dyrektor Czesława Łabuz, która przywitała zgromadzonych gości i całą społeczność naszej szkoły. Natomiast uczniowie klasy IVa wraz z wychowawcą Panią Pauliną Gibadło oraz siostrą Anną Gromadą przygotowali poruszający występ artystyczny, w którym mogliśmy sobie przypomnieć o niezwykłych rzeczach, które czynił Jezus, a przede wszystkim o jego zmartwychwstaniu i zbawieniu całego świata. Piękne wiersze, przebrania z tamtego okresu, słowa trafiające prosto w serce każdego z nas- tak historię życia i śmierci Jezusa na krzyżu dla naszego zbawienia opowiedziała klasa przygotowująca występ. Serdeczne podziękowania dla siostry Anny za przepiękną dekorację sceny oraz czuwanie nad całością przedstawienia.

Czytaj więcej...

Dzisiaj jest
Środa
12 grudnia 2018
Imieniny obchodzą
Adelajda, Aleksander, Dagmara, Paramon, Suliwoj
Do końca roku zostało
20 dni