Szkola_Podstawowa DSC_0571 DSC_2345 papieski rozpoczecie swietoniepodl SzPNr2 mikolaj036

Czytamy...

„Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować,

codziennie czytając dziecku na głos.”

Nie od dziś wiemy, iż czytanie jest podstawową umiejętnością współczesnego człowieka. Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem, zapewnia emocjonalny rozwój dziecka, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację, wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka, poszerza wiedzę ogólną, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu, zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie. Dzieci którym już od najmłodszych lat kupowano książeczki, czytano, tłumaczono, opowiadano, chętniej słuchają, wypowiadają się, wyobrażają sobie różne sytuacje. Z większym szacunkiem odnoszą się do książek - bardziej dbają o nie, uważają, aby się nie zniszczyły. Bardzo ważne jest, aby wybierać dzieciom teksty odpowiednio do wieku, rozwoju dziecka i jego potrzeb. Utwory powinny być pisane poprawną i ładną polszczyzną. Książki powinny promować pozytywne wzorce postępowania oraz budować pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie.

Czytaj więcej...

Chcemy być eko… jesteśmy eko!

20 października br. dzieci przedszkolne oraz uczniowie klas I – III uczestniczyli w spektaklu teatralnym pt. „Z Jasiem i Małgosią w krainie ekologii” zaprezentowanym przez teatr „Tomcio” z Nowego Sącza. Przedstawienie, które podobało się młodym widzom, było przesłaniem dotyczącym wartości zdrowego odżywiania oraz dbałości o stań środowiska naturalnego.

Spotkanie z pracownikami Gorczańskiego Parku Narodowego

W październiku gościliśmy w naszej szkole pracowników Gorczańskiego Parku Narodowego. Zaproszeni goście przybyli do nas w ramach kolejnej edycji Święta Drzewa, a także po to aby opowiedzieć uczniom naszej szkoły na czym polega praca leśnika. Spotkanie rozpoczęto od rozmowy na temat znaczenia drzew na Ziemi. Pan leśniczy przypomniał uczniom klasy IVa, że drzewa jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają także niezastąpiona rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego.

Następnie uczniowie wraz z pracownikami parku udali się do przyszkolnenego ogrodu aby posadzić tam trzy drzewka buka zwyczajnego. Zanim to nastąpiło, pan leśniczy przypomniał o zasadach prawidłowego sadzenia i pielęgnowania drzew. Przybliżył również skład gatunkowy roślin najbliższej okolicy w tym Gorczańskiego Parku Narodowego. Kolejnym punktem spotkania była pogadanka na temat zawodu leśnika. Uczniowie zyskali niezbędne informacje o tym gdzie pracuje leśnik oraz jakie predyspozycje zawodowe musi posiadać osoba, która chciałaby w przyszłości pracować w tym zawodzie. Te cechy to: dobra organizacja pracy, zaradność, przezorność, asertywność, odpowiedzialność, lojalność. Poza tym leśnik powinien wykazywać się wytrzymałością fizyczna, dobrą kondycją i orientacją w terenie, odpornością na niskie i wysokie temperatury. Nasi goście podsumowali, że praca leśnika to praca dla ludzi z prawdziwym powołaniem, silnych, wytrzymałych fizycznie i psychicznie.

Czytaj więcej...

Ślubowanie Klas Pierwszych oraz Dzień Nauczyciela w Naszej Szkole

Dzień 11 października był szczególny dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Po pierwsze, dlatego, iż w tym dniu odbyło się ślubowanie klas pierwszych, a po drugie w tym dniu uczniowie okazali swoją wdzięczność za jakże trudną pracę nauczycieli z okazji ich święta. Uroczystości rozpoczęła Pani Dyrektor mgr Czesława Łabuz, która przywitała zgromadzonych uczniów, rodziców, nauczycieli oraz zaproszonych gości. Następnie oddała scenę najmłodszym uczestnikom, czyli pierwszakom, którzy pod kierunkiem wychowawczyni Pani Jolanty Wójcik przygotowali piękny program artystyczny. Były wierszyki, piosenki oraz krótkie scenki rodzajowe z życia pierwszaka. Aby stać się pełnoprawnymi członkami braci szkolnej pierwszaki złożyły ślubowanie, a następnie Pani Dyrektor, Pan Wójt Bolesław Żaba oraz Przewodnicząca Rady Gminy Pani Aleksandra Kania uroczyście pasowali ich na uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliana Tuwima w Kasince Małej

Po występie najmłodszych uczniów naszej szkoły swój występ zaprezentowała najstarsza klasa naszej szkoły przygotowana przez swoją wychowawczynię Panią Wiolettę Kowalczyk. Klasa VIII pokazała ciekawy program artystyczny z okazji Dnia Nauczyciela. Były podziękowania za ciężką pracę, były istotne stwierdzenia, że nauczyciel i uczeń to dwa odmienne bieguny, jednak trud, który wkładamy w wychowanie i nauczanie uczniów ma nieocenioną wartość stwierdzili na koniec sami uczniowie. Jako wyraz wdzięczności wszyscy nauczyciele i pracownicy otrzymali od uczniów kwiaty.

Czytaj więcej...

Dzisiaj jest
Wtorek
21 maja 2019
Imieniny obchodzą
Donat, Donata, Jan, Kryspin, Przecława, Pudens, Tymoteusz, Walenty, Wiktor, Wiktoriusz
Do końca roku zostało
225 dni