Szkola_Podstawowa DSC_0571 DSC_2345 papieski rozpoczecie swietoniepodl SzPNr2 mikolaj036

Zaproszenie

Dyrektor Szkoły, Grono Pedagogiczne, Rodzice oraz Uczniowie

Szkoły Podstawowejnr 2 w Kasince Małej

serdecznie zapraszają mieszkańców Kasinki Małej oraz wszystkich chętnych,

którzy zachcieliby wspólnie z nami świętować 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości

na uroczystą akademię w dniu 11 listopada 2018 r. o godzinie 15:00.

 

Uroczystość odbędzie się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Kasince Małej.

 

Dyrektor szkoły: Czesława Łabuz

Korowód świetych połączony z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Czy dziś można być świętym?

Gdybyśmy mieli liczyć wyłącznie na ludzkie siły,

 cel ten rzeczywiście zdawałby się nieosiągalny.”

(Jan Paweł II)

 

W poniedziałek, 29 października 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Juliana Tuwima w Kasince Małej odbyła się wielka uroczystość. Pomysłodawcą i organizatorem imprezy była siostra Anna Gromada, która zadbała o to, aby ten dzień był wyjątkowy i na długo pozostał w naszych sercach.

Przygotowania do uroczystości trwały bardzo długo, gdyż wszystko musiało być zapięte na ostatni guzik.  Klasa IVb wraz ze swoją wychowawczynią Panią Małgorzatą Łabuz przygotowała przepiękny program słowno- muzyczny upamiętniający losy świętych w obliczu niepodległej Polski. Dodatkowo podniosłego charakteru całej uroczystości dodawały narodowe tańce przygotowane z uczniami przez Panią mgr Sylwię Dąbrowę.

Czytaj więcej...

Ku Niepodległej

Kolejnym z działań, które z powodzeniem, od listopada zeszłego roku, realizujemy w szkole w ramach projektu „Rok dla Niepodległej” był zaprezentowany przez grupę artystyczną Rekonstrukto program pt. „Ku Niepodległej - zajęcia o tym, jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę. Obejrzeliśmy go 25 października w dwóch grupach wiekowych; uczniów klas młodszych i młodzieży klas IV - VIII

Podczas występu, który stał się ożywioną lekcją historii artyści omówili okresy powstania kościuszkowskiego, czasu Księstwa Warszawskiego, zrywy powstania listopadowego i styczniowego, aż po lata I wojny światowej. Ilustrując barwną opowieść licznymi rekwizytami oddali sytuację i nastroje społeczeństwa polskiego w okresie zaborów. Mundury wojskowe z epoki oraz bogata kolekcja replik broni były okazją do prób fechtunku, walki z użyciem broni oraz ewakuacji rannych z pola bitwy przez ofiarne sanitariuszki. Prowadzący podkreślili tym samym istotną rolę i zadania kobiet w walce narodowo wyzwoleńczej Polaków oraz kulturę i sztukę patriotyczną. Szeroko rozbudowany został wątek dotyczący odzyskania przez nasz kraj niepodległości w roku 1918, w tym rola marszałka Józefa Piłsudskiego oraz legionów.

Czytaj więcej...

Drogą Królewską zwiedzamy średniowieczny Kraków

Mimo nienajlepszych prognoz pogodowych jakimi powitał nas ranek 24 października słońce zdołało przebić się odsłaniając pogodne niebo, a wiatr skutecznie rozgonił chmury i naszą niepewność. Klasa 2 i 3 szczęśliwie dotarły do pogodnego Karkowa – celu jakże oczekiwanej wycieczki.

Przygodę rozpoczęliśmy pod Barbakanem, gdzie dołączył do nas pan przewodnik, zapraszając do zwiedzania miasta szlakiem Drogi Królewskiej; od kościoła św. Floriana po wzgórze wawelskie.

Aby poczuć klimat średniowiecznego miasta królewskiego uczestnicy założyli elementy strojów z epoki. Dziewczynki przeobraziły się w nadobne damy i księżniczki, zaś chłopcy przywdziali tuniki rycerskich giermków. Te elementy garderoby towarzyszyły nam na całym szlaku i wzbudzały zachwyt turystów, którzy okrzyknęli nas „grupą elitarną” . Na dziedzińcu Barbakanu poznaliśmy zasady gry w piłkę nożną sprzed kilku wieków oraz mieliśmy okazję spróbować swych sił w pojedynku na piankowe miecze. Po zawodach, zwiedzając obiekt, poznawaliśmy jego funkcje obronne. Kolejnym elementem związanym z zabezpieczeniem średniowiecznego miasta przed atakami najeźdźców były mury obronne i Brama Floriańska, które zwiedziliśmy przemierzając zachowane resztki fortyfikacji. Ulicą Floriańską dotarliśmy do Rynku Głównego, który powitał nas łopotem niepoliczonych stad gołębi i dźwiękami hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. Bardzo ciekawym zajęciem okazała się wielozmysłowa analiza próbek produktów, którymi dawni kupcy handlowali w Sukiennicach dawniej, w zestawieniu z obejrzeniem dzisiejszych kupieckich stoisk. U stóp ratusza miejskiego, mając pod stopami płytę upamiętniającą hołd pruski sami pokłoniliśmy się królowi.

Czytaj więcej...

Dzisiaj jest
Wtorek
21 maja 2019
Imieniny obchodzą
Donat, Donata, Jan, Kryspin, Przecława, Pudens, Tymoteusz, Walenty, Wiktor, Wiktoriusz
Do końca roku zostało
225 dni