Szkola_Podstawowa DSC_0571 DSC_2345 papieski rozpoczecie swietoniepodl SzPNr2 mikolaj036

WALIZKA EDUKACYJNA DLA RODZICÓW – spotkanie z Policjantem.

W dniu 13 listopada odbyło się spotkanie rodziców z sierż. sztab. Dariusz Cibą z Zespołu ds. Nieletnich  i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Limanowej, który poprowadził wykład pt. „Narkotyki i dopalacze”. W ramach profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania przemocy zaprezentowana została walizka edukacyjna.

Walizka zawiera przedmioty, które najczęściej wykorzystywane są do zażywania i dystrybucji narkotyków. Zawiera również substancje, które do złudzenia przypominają różnego rodzaju środki odurzające. Kuferki wypełnione są najbardziej popularnymi  atrapami narkotyków na polskim czarnym rynku. Każdy specyfik opatrzony jest szczegółowym opisem wyglądu, ceną, a także nazwami używanymi w młodzieżowym slangu. Dzięki temu edukacja rodziców, pedagogów i opiekunów jest o wiele łatwiejsza za pomocą tego narzędzia. Niepozorna metalowa śruba bądź atrapa baterii może się okazać schowkiem na dopalacze lub zażywane leki a zabawkowa piłeczka, do piłki nożnej lub golfa -  młynkiem do marihuany.

Policjant podczas swojego wystąpienia omówił najczęstsze powody sięgania przez młodzież po środki psychoaktywne, zasygnalizował, jakie objawy czy sposób zachowania powinien wzbudzić podejrzenia. Wskazał też jak należy się zachować i co zrobić, jeśli na podstawie obserwacji zrodzi się podejrzenie, że dziecko zażywa narkotyki czy dopalacze. Podczas spotkania rodzice otrzymali praktyczne wskazówki oraz funkcjonariusz przekazał numery telefonów pod, którymi osoby potrzebujące wsparcia mogą uzyskać pomoc. 

Czytaj więcej...

Fizyka wszędzie styka

 

W tamtym tygodniu w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja fizyki pt. „Fizyka wszędzie styka”. Gościliśmy Grupę Zaelektyzowanych, która pokazała nam niezwykłe eksperymenty z fizyki i chemii. Prowadzący wzbudzili ogromne zainteresowanie uczniów, pokazując różne zabawy z gazami (ciekłym azotem, helem czy wodorem). Podczas doświadczeń mogliśmy zaobserwować, jak hel wpływa na zmianę głosu lub w jaki sposób powstaje chmura. Fizycy zakończyli nasze spotkanie, pokazując powstawanie wybuchu. Wszyscy zgromadzeni byli pod wielkim wrażeniem. Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tym programie. Prosimy o więcej takich lekcji.

Czytaj więcej...

Akademia z okazji Dnia Niepodległości

Dzień 8 listopada w naszej szkole miał niecodzienny charakter, obchodziliśmy bowiem Narodowe Święto Niepodległości. Od samego rana można było odczuć patriotyczną atmosferę. Wszyscy uczniowie mieli symboliczne biało – czerwone kotyliony.

Uroczysty apel rozpoczął się 11:00 od krótkiego przemówienia Pani Dyrektor. O godzinie 11:11 cała społeczność szkolna odśpiewała wspólnie hymn. Następnie głos przejęła klasa VIII, która pod kierunkiem wychowawczyni - Pani Anny Kołodziejczyk przygotowała akademię na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie w skrócie zaprezentowali sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem niepodległości. Klasa VIII położyła nacisk na uświadomienie kolegom i koleżankom, że w czasie 123 lat niewoli Polacy nie utracili ducha walki i niejednokrotnie oddawali życie w walce za ojczyznę. Uzupełnieniem tej wyjątkowej lekcji historii były pieśni patriotyczne m.in. „Marsz I Brygady”, „Rota”. Po skończonej akademii uczniowie klasy VIII odebrali zasłużone brawa.

Czytaj więcej...

Zawsze w pamięci

 ,,ZAWSZE W PAMIĘCI’’

 Jak co roku pierwszy listopada to czas zadumy wspomnień i modlitwy.

Wspólnie z uczniami minutą ciszy i skupienia rozpoczęliśmy apel z okazji Wszystkich świętych.

 W wierszach, pieśniach oraz słowach chcieliśmy przypomnieć jak ważna dla każdego katolika jest pamięć, o tych którzy odeszli do wieczności. W te dni szczególnie modlimy się za spokój ich dusz.   Porządkujemy nie tylko groby swoich bliskich, ale i także mogiły poległych żołnierzy , mogiły opuszczone i zapomniane. Niech pamięć o nich trwa zawsze. A modlitwa wieczny odpoczynek będzie dla nich darem naszego serca, dobrym uczynkiem i powinnością. Apel zakończyliśmy wspólną modlitwą. 

Czytaj więcej...

Dzisiaj jest
Czwartek
12 grudnia 2019
Imieniny obchodzą
Adelajda, Aleksander, Dagmara, Paramon, Suliwoj
Do końca roku zostało
20 dni