Szkola_Podstawowa DSC_0571 DSC_2345 papieski rozpoczecie swietoniepodl SzPNr2 mikolaj036

Warsztaty Polskiej Fundacji dla Afryki

 „Jak pomagać Afryce” dla klas szkół podstawowych

W dniu 18 listopada w naszej szkole dobyły się warsztaty oraz prezentacja wystawy Polskiej Fundacji dla Afryki pt. Najdzielniejsi pod słońcem towarzyszą lekcje, przeprowadzone w zróżnicowanej formie: prelekcji z pokazem slajdów oraz warsztatów. Uczestnikami tych warsztatów były klasy VII i VIII, w ramach kontynuacji tematów  związanych z misyjną rolą  Kościoła działającego w  ,,Trzecim świecie’’.

Opis wystawy:

Wystawa „Afryka. Najdzielniejsi pod słońcem” została opracowana przez ekspertów Polskiej Fundacji dla Afryki. Składa się na nią 20 plansz, ukazujących poszczególne aspekty życia w Afryce. Przykładowo są to tematy: praca, handel, kobieta, zabawa. Fotografie prezentowane na wystawie pochodzą od instytucji w Afryce, wspieranych przez naszą Fundację. Zarówno one, jak i historie ludzi opisywanych w wystawie, są pełne autentycznego dramatyzmu. Unikamy jednak epatowania drastycznymi obrazami. Celem wystawy jest ukazanie w migawce specyfiki życia na tym kontynencie, z podkreśleniem determinacji ludzi Afryki w codziennej walce o przetrwanie. Młodemu odbiorcy chcemy z jednej strony ukazać, jak bardzo potrzebna jest pomoc temu kontynentowi, z drugiej zaś strony niwelować stereotypy o bierności ludzi Afryki, czekających jedynie na pomoc krajów bogatszych.

Czytaj więcej...

WALIZKA EDUKACYJNA DLA RODZICÓW – spotkanie z Policjantem.

W dniu 13 listopada odbyło się spotkanie rodziców z sierż. sztab. Dariusz Cibą z Zespołu ds. Nieletnich  i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Limanowej, który poprowadził wykład pt. „Narkotyki i dopalacze”. W ramach profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania przemocy zaprezentowana została walizka edukacyjna.

Walizka zawiera przedmioty, które najczęściej wykorzystywane są do zażywania i dystrybucji narkotyków. Zawiera również substancje, które do złudzenia przypominają różnego rodzaju środki odurzające. Kuferki wypełnione są najbardziej popularnymi  atrapami narkotyków na polskim czarnym rynku. Każdy specyfik opatrzony jest szczegółowym opisem wyglądu, ceną, a także nazwami używanymi w młodzieżowym slangu. Dzięki temu edukacja rodziców, pedagogów i opiekunów jest o wiele łatwiejsza za pomocą tego narzędzia. Niepozorna metalowa śruba bądź atrapa baterii może się okazać schowkiem na dopalacze lub zażywane leki a zabawkowa piłeczka, do piłki nożnej lub golfa -  młynkiem do marihuany.

Policjant podczas swojego wystąpienia omówił najczęstsze powody sięgania przez młodzież po środki psychoaktywne, zasygnalizował, jakie objawy czy sposób zachowania powinien wzbudzić podejrzenia. Wskazał też jak należy się zachować i co zrobić, jeśli na podstawie obserwacji zrodzi się podejrzenie, że dziecko zażywa narkotyki czy dopalacze. Podczas spotkania rodzice otrzymali praktyczne wskazówki oraz funkcjonariusz przekazał numery telefonów pod, którymi osoby potrzebujące wsparcia mogą uzyskać pomoc. 

Czytaj więcej...

Uczniowie laureatami XV Przeglądu Pieśni Patriotycznej

14 listopada w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Bohaterów Monte Cassino w Lubniu odbył się Koncert Galowy XV Jubileuszowego Przeglądu Pieśni Patriotycznej, którego hasło - "Żołnierzom – pamięć, światu - pokój" - stało się punktem wyjścia do twórczej reinterpretacji przez jego uczestników tradycyjnych oraz współczesnych polskich pieśni patriotycznych.

W przesłuchaniach konkursowych tegorocznego przeglądu udział wzięły 73 podmioty artystyczne reprezentujące różne kategorie wiekowe i różne rejony Małopolski.  Mury lubieńskiej szkoły gościły 403 uczestników wraz z ich opiekunami. Młodzi wykonawcy, którzy przystąpili do zmagań konkursowych, zaprezentowali wysoki poziom artystyczny, zmuszając tym samym obradujące pod przewodnictwem pana Józefa Romka jury do długich obrad i niezwykle trudnych decyzji.

W tym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliana Tuwima w Kasince Małej wzięli udział w XV wojewódzkim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Lubniu. Miło nam poinformować, że:

Czytaj więcej...

Fizyka wszędzie styka

 

W tamtym tygodniu w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja fizyki pt. „Fizyka wszędzie styka”. Gościliśmy Grupę Zaelektyzowanych, która pokazała nam niezwykłe eksperymenty z fizyki i chemii. Prowadzący wzbudzili ogromne zainteresowanie uczniów, pokazując różne zabawy z gazami (ciekłym azotem, helem czy wodorem). Podczas doświadczeń mogliśmy zaobserwować, jak hel wpływa na zmianę głosu lub w jaki sposób powstaje chmura. Fizycy zakończyli nasze spotkanie, pokazując powstawanie wybuchu. Wszyscy zgromadzeni byli pod wielkim wrażeniem. Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tym programie. Prosimy o więcej takich lekcji.

Czytaj więcej...

Dzisiaj jest
Wtorek
31 marca 2020
Imieniny obchodzą
Amos, Balbina, Beniamin, Dobromira, Gwidon, Kirył, Korneli, Kornelia
Do końca roku zostało
276 dni